BASINDAN YAZILAR

Yarım iş tam maaş » Muhasebe TR

Yarım iş tam maaş


Çalışan anneler yeni haklara kavuşuyor. Doğum yapan kadınlara 6 aya kadar süreyle yarı zamanlı çalışma imkanı geliyor. İşveren daha az maaş öderken, asgari ücret alanın yarım gün çalıştığı halde geliri artacak

Meclis gündeminde olan yasa, çalışan annelere önemli haklar getiriyor. Doğum yapan kadınlar, 6 aya kadar süreyle yarım gün çalışma imkanına kavuşuyor. Memur kadınlar doğum yapmaları halinde analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün çalışıp tam maaş alabilecek. Bu sürede mali ve sosyal haklarından hiçbir kesinti yapılamayacak. Çoğul doğumlarda ise bu sürelere 1'er ay daha ilave edilecek. Engelli çocuğu olanlarda süre 12 ay olarak uygulanacak. İzinhakkından evlat edinenler de yararlanacak.

ÖZEL SEKTÖRDE FARKLI OLACAK
Yarım gün çalışma hakkı, özel sektörde çalışan annelere de geliyor. Memurlara göre farklı olan kısım ise yarım günlük maaşı işverenin, kalanını ise İşsizlik Fonu'nun verecek olması. Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar süreyle çalışan kadın işçilerin, çalıştıkları süreye tekabül eden prim ve ücretlerini işveren, çalışmadıkları süreye tekabül eden prim ve ücretlerini İşsizlik Sigortası Fonu ödeyecek. Yasaya göre, İşsizlik Fonu'nun ödeyeceği tutar 'asgari ücretin brüt tutarının günlük miktarı'ndan belirlenecek. 1 ay boyu yarı zamanlı çalışan kişiye, İşsizlik Fonu'nun ödeyeceği tutar 823 lira 50 kuruş olacak. Bu hesapla asgari ücretle çalışan annelerin alacakları maaş artmış olacak. Ücretten sadece damga vergisi kesilebilecek.

DEVLET ÜCRETİ ÖDEYECEK
Özel sektörde çalışan anneler için 3 şart bulunuyor: "Son 3 yılda en az 600 gün priminin yatmış olması, haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışmış olması, analık izninin bitiminden sonra 30 gün içinde kuruma başvuruda bulunması."

Takvim Gazetesi | 21.01.2016


MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYIN